Email : info[@]nikcarpet.com Tel : 03154750407

پیگیری خروج فرش دستباف ایران از فهرست تحریم‌های آمریکا

2202 بازدید

فرشته دستپاک رئیس مرکز ملی فرش ایران امروز در نشست خبری اظهار کرد: اولین فرشی که در دنیا پیدا شده  مربوط به ایران است که در آن نمادهای مردم ایران در عهد هخامنشی درج شده است و اکنون در موزه آرمیتاژ روسیه در سن‌پترزبورگ نگهداری می‌شد.

وی در ادامه صحبت‌های خود با بیان اینکه با وجود کاهش صادرات فرش ایران در سالهای اخیر به دلیل اعمال تحریم‌ها همچنین با فاصله بزرگترین صادرکننده این محصول هستیم، افزود: در سالهای نه چندان دور فرش ایران در میان سه کالای اول ارزشمند صادرات غیرنفتی بود که در سالهای اخیر به دلیل اعمال تحریمها از میزان آن کاسته شده اما کماکان صادرات این محصول سرپا نگه داشته شده است.

رئیس مرکز ملی فرش ایران ادامه داد: یک میلیون نفر در صنعت  فرش و مشاغل مرتبط با آن در کشورمان مشغول به کارند که این رقم در آمار غیررسمی به 2.5 میلیون نفر نیز می‌رسد؛ همچنین میزان خانواده‌هایی که از این صنعت ارتزاق می‌کنند براساس آمار غیررسمی موجود حدود 6 میلیون نفر است.

وی در ادامه از برگزاری بیست و هفتمین نمایشگاه بین‌المللی فرش دستباف ایران خبر داد و گفت: این نمایشگاه بزرگترین نمایشگاه فرش دستباف جهان به حساب می‌آید که در آن 780 غرفه محصولات کشورمان را عرضه می‌کنند.

دستپاک افزود: فرش دستباف ایران در اولین مرحله تحریمهای آمریکا قرار گرفته است، این در حالی است که این محصول حاصل و متعلق به فرهنگ مردم ایران است که نمی‌توان آن را تحریم کرد.

* فرش صلح و دوستی ایران در ساختمان سازمان ملل در ژنو قرار می‌گیرد

رئیس مرکز ملی فرش ایران افزود: در نمایشگاه فرش امسال فرش صلح و دوستی رونمایی می‌شود که قرار است در ساختمان سازمان ملل در ژنو قرار گیرد و پیام صلح و دوستی مردم ایران را به دنیا اعلام کند.

وی افزود:‌ جانمایی این فرش یک و نیم در یک و نیم متری در محل سازمان ملل در ژنو صورت گرفته و بعد از پایان نمایشگاه فرش کشورمان به آنجا منتقل می‌شود.

دستپاک افزود: در این نمایشگاه 70 تاجر بین‌المللی فرش از 26 کشور جهان حضور خواهند داشت و نشست‌های مختلفی با تجار ایران برگزار می‌کنند.

* پیگیری خروج فرش دستباف ایران و تحریمهای آمریکا

رئیس مرکز ملی فرش ایران در پاسخ به سوال خبرنگار تسنیم اظهار کرد: توسط ذینفعان و اتحادیه های فرش کشور موضوع خروج فرش ایران از تحریمهای ایالات متحده آمریکا پیگیری می‌شود؛ از آنجا که ما عضو تعدادی از کنوانسیونهای بین‌ المللی فرش هستیم امکان تحریم صادرات فرش کشورمان وجود ندارد.

وی در ادامه صحبت‌های خود با اشاره به عملکرد صادرات فرش کشورمان در سال 96 گفت: در این مدت 5397 تن فرش به ارزش 485 میلیون دلار صادر شده که این رقم در سال 95، 5741 تن اما با ارزش 351 میلیون دلار بوده که با وجود کاهش وزنی از لحاظ ارزشی 17.9 درصد رشد کرده است.

دستپاک خاطرنشان کرد: ایالات متحده آمریکا به طور معمول فرشهایی با وزن سنگین و رج پائین را خریداری می‌کند، اما بیشترین کیفی ما به کشور آلمان صادر شده است.

دستپاک افزود: 60 درصد از صادرات فرش دستباف دنیا در اختیار ایران و کماکان فاصله ما با هندوستان بسیار زیاد است.

رئیس مرکز ملی فرش ایران با اشاره به اینکه صادرات فرش ایران در 4 ماهه سالجاری افزایش یافته است، گفت: یک هزار و 983 تن فرش ایران با ارزش حدودی 100 میلیون دلار صادر شده که نسبت به سال گذشته از لحاظ ارزشی 29 درصد رشد یافته است که در این میان صادرات فرش به آمریکا با سرعت بیشتری انجام شده است.

* مسیرهای دور زدن تحریم‌های  فرش ایران  از امارات و لبنان بسته شده است

وی با اشاره به سناریوی‌های  صادرات فرش ایران در زمان تحریمهای آمریکا افزود: من‌بعد مشکلاتی برای صادرات فرش بویژه به آمریکا خواهیم داشت دو مسیر صادرات فرش کشورمان از امارات و لبنان که در گذشته و زمان تحریم از آنها استفاده می‌شد اکنون بسته شده است که ما برای رفع این مشکلات چند برنامه در دستور کار داریم.

رئیس مرکز ملی فرش ایران افزود: براین اساس با همکاری سازمان توسعه تجارت به دنبال آن هستیم که صادرات فرش از مسیرهایی که با مشکل مواجه است را از طریق صادرات کالا به کالا صادر کنیم.

وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود در پاسخ به سوالی در ارتباط با واردات فرش دستباف از چین گفت: این اتفاق در فاصله زمانی سالهای 73 تا 76 اتفاق افتاده بود اما اکنون بسیار کمرنگ و محدود شده است، زیرا صادرات این محصول به کل به کشورمان ممنوع و مواردی احتمالی صورت گرفته از مسیر قاچاق است.

* صادرات فرش ایران به آمریکا 171 درصد افزایش یافت

دستپاک با اشاره به صادرات فرش ایران به آمریکا در 4 ماهه ابتدایی سالجاری گفت: در سال 96، 292.5 تن فرش ایران به آمریکا صادر شد که این رقم در مدت مشابه سالجاری با افزایش چشمگیر به 792 تن رسیده است.

وی افزود: ارزش صادرات فرش ایران در این مدت 89 درصد و از لحاظ وزنی 171 درصد رشد داشته است.

رئیس مرکز ملی فرش ایران درباره دلیل این امر گفت: به نظر می‌رسد که ایجاد محدودیت در صادرات فرش به آمریکا باعث شده است که تجار در ماه‌های ابتدایی سال حجم بیشتری از این محصول را به ایالات متحده آمریکا صادر کنند.

دستپاک در پاین صحبت‌های خود گفت در سال 96 بالغ بر 126 میلیون دلار فرش ایران به آمریکا صادر شده است و بزرگترین مقصد صادرات فرش ایران به حساب می‌آید که بعد از آن آلمان، لبنان، انگلیس و ژاپن در رتبه‌های بعدی قرار دارند.

 

اخبار جدید و مقالاتی زیبا و جالب درمورد فرش ها:

تحریم فرش و بی کار شدن 117000 نفر در اصفهان

جشنواره"رج و رنگ"

پاک کردن لاک از روی فرش

فرش ارزشمند ایرانی،دیودوخ

درخواست حمایت از ایرانی‌ترین کالا

قالی پازیریک

فرش در طول تاریخ ایران

فرش چیست؟

یکی از زیباترین و بی نظیرترین فرش های دستباف ایران

جهت دهی خلاقیت و نوآوری در فرش

فرش 1000 شانه

3 نکته مهم در نگهداری فرش فانتزی

شستشوي فرش در منزل

و صدها مقاله و اخبار جالب و جدید درمورد فرش و تابلوفرش در وبسایت فرش نیک

جهت مشاوره رایگان در خصوص خرید فرش و تابلوفرش ماشینی با این شماره تماس حاصل فرمایید: 09131617304


برچسب ها : اخبار فرش فرش تحریم فرش پیگیری خروج فرش دستباف ایران از فهرست تحریم‌های آمریکا

مدیر آموزش 1397/05/30

دیدگاه کاربران

ارسال دیدگاه

ارسال دیدگاه