Email : info[@]nikcarpet.com Tel : 03154750407

نمایشگاه فرش دستباف

1726 بازدید

به گزارش خبرنگار اقتصادى خبرگزارى موج، رئیس مرکز ملى فرش ایران در نشست خبرى به مناسبت برگزارى بیست و ششمین نمایشگاه فرش دستبافت ایران، افزود:در این دوره از نمایشگاه موضوع تجار خارجى در اولویت هاى خود قرار داده است که با همکارى سفارت خانه ها، تشکل های تجاران و بازرگانان شناسایی شدند.

حمید کارگر با بیان اینکه ٩١ نفر بازرگان خارجى خریدار عمده فرش دستبافت ایران هستند، اظهار داشت:براى اولین بار١٤ نفر از بازرگانان امریکایى هستند که در بیست و ششمین نمایشگاه فرش دستبافت ایران حضور پیدا مى کنند.

وی ادامه داد:٥٣ نفر از بازرگانان ایرانى مقیم خارج و ٣٨ نفر بازرگانان خارجى از فیلتر مرکز ملى فرش ایران رد شدند و در این نمایشگاه شرکت مى کنند.

به گفته این مسوول این نمایشگاه از اول تا هفتم شهریور در ۱۴ سالن در فضایی بالغ بر ۳۰ هزار متر مربع با حضور ۷۳۰ شرکت تولیدی از سراسر کشور در محل دائمی نمایشگاههای بین المللی تهران برگزار می‌شود.

کارگر به دغدغه اصلی مرکز ملی فرش ایران اشاره کرد و گفت:در 3 سال گذشته یکی از اهداف ما فراهم کردن مکانی برای دانش آموختگان رشته قالی بافی بوده به همین منظور در این نمایشگاه سالن ویژه‌ای برای دانش آموختگان کارآفرین تخصصی داده شده است و این کارآفرینان از غرفه‌های رایگان در سالن ۵ برخوردار خواهند می شوند.

بعد از برجام فرش های نفیس تر و گران تر صادر کردیم

رییس مرکز ملی فرش ایران با بیان اینکه زمینه صادرات فرش بعد از برجام مهیا شده است، اظهار کرد: بعد از برجام صادرات فرش دستباف به بازار امریکا از سرگرفته شد، از سال ۲۰۱۰ بعد از نتیجه تحریم، صادرات مستقیم فرش ایرانی متوقف شد و تا ژانویه ۲۰۱۶ این صادرات به صفر رسید.

وی ادامه داد: قبل از سال ۲۰۱۰ بیش از ۱۶ درصد از صادرات فرش دستباف ایران به بازار خارجی به ارزش بیش از ۸۰ میلیون دلار بود خوشبختانه از ژانویه ۲۰۱۶ صادرات از سر گرفته شد و نخستین مجموعه فرش ایرانی از هامبورگ به مقصد امریکا ارسال شد.

حمید کارگر با اشاره به اینکه در سال 95 بیش از 90 میلیون دلار فرش دستباف ایرانی به امریکا صادر شده است افزود:360 میلیون دلار صادرات مستقیم فرش به خارج از کشورداشتیم و در چهار ماهه امسال ۸۹ میلیون دلار فرش دستباف براساس آمار گمرک صادر شد که بیش از ۷، ۳ درصد رشد ارزشی داشته است ولی از لحاظ وزنی رشدی نداشتیم اما فرش های نفیس تر وگران تر صادر کردیم.

کارگر با اشاره به اینکه این  نمایشگاه زمینه خوبی برای جهش و رونق صادرات فرش دستباف ایران باشد خاطر نشان کرد:بعد از شش سال وقفه صادرات فرش دستباف ایرانی به امریکا رونق گرفت ولی برای حفظ بازار هدفمان باید فعالیت رقبای خود را نظیر کشورهای هند و پاکستان رصد کنیم چون سلیقه مشتریان امروزی ما در این بازار مهم است .

رونمایی از فرشی با شعار صلح جهانی

وی با  بیان اینکه در بیست و ششمین نمایشگاه فرش دستباف ایران با شعار نوگرایی و حفظ بازار با تمرکز بر اصالت فرش ایرانی برگزار می‌شود یاد آورشد: در این نمایشگاه فرشی با شعار صلح جهانی براساس سخنرانی رئیس جمهور در سازمان ملل رونمایی می شود که در حال بافت است و بعد از تکیل بافت آن به یکی از نهادهای بین المللی هدیه خواهد شد.

کارگر به دیگراقداماتی که در نمایشگاه فرش دست بافت ایران برگزار می شود پرداخت و افزود: کارگاههای آموزشی با هدف آشنایی بازدیدکنندگان با طراحی و تولید فرش در مناطق مختلف کشور، کارگاه چگونگی خرید و نگهداری یک فرش خوب و آشنایی کودکان با فرش دستباف و فرآیند تولید فرش دستباف از طراحی، ریسندگی، چله کشی، مرمت و شستشوی فرش و انواع گره‌ها در نمایشگاه معرض دید عموم قرارمی گیرد

محصولات دستباف گونه


برچسب ها : نمایشگاه فرش دستباف

مدیرسایت 1396/05/25

دیدگاه کاربران

ارسال دیدگاه

ارسال دیدگاه